Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer alan Kuşadası ilçe merkezi, kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası sınırları arasında... İlçe İzmir, Efes, Meryem Ana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris ve Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında.

Bilinen tarihi sırasıyla İyon, Pers, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı egemenliğine şahit olan Kuşadası, 1413 yılında I. Mehmet Çelebi zamanında Osmanlılar tarafından zapt edilmiş ve içinde pek çok kuş yuvası bulunan Güvercinada'ya ithafen adına Kuşadası denmiş.

148 km kıyı şeridi ile Türkiye’deki deniz-kum-güneş turizminin başladığı ilçelerden biri olan Kuşadası, şifa kaynağı kaplıcaları ile termal turizm, yapılan altyapı çalışmaları ve İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na yakınlığı ile kongre turizmi; antik dönemden günümüze uzanan tarihi ile kültür turizmi, doğal zenginlikleri, trekking rotaları ve coğrafi yapısıyla eko-turizm için de birçok çeşitliliği bünyesinde barındırıyor. Pigale, Kadınlar Denizi, Güvercinada, Yavansu, Aslanburnu ve Güzelçamlı gibi ünlü plajlarıysa cabası. Mayıs-ekim ayları arasındaki deniz suyu sıcaklığı ile dalış turizmi için oldukça uygun olan Kuşadası Türkiye’nin ilk su altı uçak batığına da ev sahipliği yapıyor.

Kuşadası doğa, tarih ve kültürünü keşfetmek isteyen ziyaretçilerini bekliyor!
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz