Bodrum Mausoleium Anıt Müzesi

Tarih meraklılarının görmesi gereken en önemli yerlerden biri de hiç şüphesiz dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan anıtsal mezar Halikarnas Mozolesi’nin kalıntılarıdır. Mozole’nin orijinalinde 36 sütunla çevrili bir tapınak bölümü bulunurmuş. Anıtın üzerinde 24 basamaklı piramit çatı ve en üst kısmında, atlı bir araba ile Kral Mausolos ve Artemisa’nın mermer heykelleri bulunurmuş.

Kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır  mimarisini  birleştiren,  105x242  metre  teras  alanına  sahip Halikarnas Mausoleum Alanı yaklaşık 50 metre yükseklikteymiş. Oldukça büyük boyutlardaki Halikarnas Mausoleumu'nun akıllara kazınan güzelliğinden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiş.

Uzun yıllar doğa ve insan tahribatına karşı ayakta duran Mausoleum, MS 1304 yılında tüm Batı Anadolu’yu sarsan deprem ile yıkılmış. Sonrasında ise taşları St. Peter Şövalyeleri tarafından Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmış, birçok heykel ve kabartma ise 1856 yılında British Museum’a götürülmüş, şu anda hala orada sergileniyor.

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz