Seydikemer’in Yaka Mahallesi'nde bulunan Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Tlos Antik Kenti, Likya medeniyetinin altı önemli kendi arasındadır. Kentin girişindeki akropol, doğaya hakim görüntüsü ile etkileyicidir. Akropolün tepesinde sur duvarlarından da kalıntılar görülür. Tlos Kalesi'ne çıkarken dikkat çeken kaya mezarlarından en önemlisi kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtıdır.

Ayrıca Kilya'nın spor kenti olarak bilinen antik kentte stadyum, hamam, Likya duvar kalıntıları, altı kemerli kapısı ayakta olan agora, tiyatro ve kilise kalıntıları yer alır. Altı kemerli kapısı ayakta olan kent agorasının güneyinde Roma Dönemi surları görülmektedir. Tlos’un ayakta olan önemli yapısı tiyatrosudur. 

Neolitik dönemden Demir çağına kesintisiz yerleşim olduğu görülen Tlos, arkeolojik, kültürel, dini ve ekonomik açıdan bölgenin parlayan yıldızı konumundadır. Hititlerin yazılı kaynaklarında yer alan, Hristiyanlık tarihi açısından da önemli bir psikoposluk merkezi olan Tlos, Osmanlı Dönemi izlerini de taşır. 
 

  • Yakın Lokasyonlar
Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Çerçeveli Paylaş
Çerçevesiz Paylaş
Buraları da Gez !
Rotanıza bu lokasyonları da ekleyin...
Kayıtlı E-Posta Adresinizi Giriniz